Mitochondriální DNA - mtDNA
Mitochondriální DNA neboli mtDNA, je typ DNA, který se nachází v mitochondriích, což jsou organely v buňkách zodpovědné za výrobu energie. Lidská buňka má tedy kromě jaderné DNA také mtDNA.
Při našem sekvenování sekvenujeme jak jadernou DNA tak mtDNA.
Funkce
Hlavní funkcí mtDNA je kódování proteinů, které jsou nezbytné pro energetický metabolismus. Mitochondrie provádějí proces zvaný buněčné dýchání, při kterém se živiny, jako je glukóza, přeměňují na ATP (adenosintrifosfát), což je forma energie, kterou buňky používají. mtDNA obsahuje geny, které kódují enzymy a proteiny zapojené do tohoto procesu.
Dědění
mtDNA se na rozdíl od jaderné DNA, dědí ve většině případech po matce, takže může být použita ke sledování rodokmenů a populační historie.
Struktura
mtDNA nemá narozdíl od jaderné DNA šrobovickovou strukturu, ale kruhovou.
Geny v mtDNA
Lidská mitochondriální DNA (mtDNA) obsahuje přibližně 37 genů. Tyto geny jsou zodpovědné za kódování 13 proteinů, které jsou klíčové pro fungování mitochondrií a jejich role v energetickém metabolismu. Kromě toho mtDNA zahrnuje také 22 genů, které kódují transferové RNA (tRNA), a 2 geny pro ribozomální RNA (rRNA). Tyto RNA molekuly jsou důležité pro syntézu proteinů v mitochondriích.