Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this content. View the current version.

Compare with Current View Version History

Version 1 Next »

Struktura mitochondrií

Mitochondrie mají dvojitou membránu - vnější membrána je hladká, zatímco vnitřní membrána je vysoce záhybová a vytváří struktury zvané kristy, které zvyšují povrch pro enzymatické reakce. Vnitřní prostor mitochondrií se nazývá matrix, kde probíhají enzymatické reakce Krebsova cyklu a kde se nacházejí ribozomy a mitochondriální DNA.

Funkce mitochondrií

Mitochondrie jsou často nazývány jako energetické továrny buňky. Hrají klíčovou roli v produkci energie, ale mají také další důležité funkce.

  1. Produkce ATP: Mitochondrie jsou zodpovědné za syntézu adenosintrifosfátu (ATP), což je hlavní energetická molekula buňky. Tento proces probíhá prostřednictvím oxidativní fosforylace, která se uskutečňuje pomocí vnitřní membrány mitochondrií. Mitochondrie jsou místem, kde také probíhá Krebsův cyklus (také známý jako cyklus kyseliny citrónové). Tento cyklus zpracovává pyruvát (produkty glykolýzy) a generuje energetické molekuly (NADH a FADH2), které jsou následně využity v elektronovém transportním řetězci (při produkci ATP).

  2. Regulace metabolizmu: Mitochondrie hrají důležitou roli v metabolizmu mastných kyselin a aminokyselin, což přispívá k energetickému metabolismu a biosyntéze.

  3. Apoptóza: Mitochondrie jsou zapojeny do procesu programované buněčné smrti (apoptózy). Uvolňují signální molekuly, které aktivují apoptotické dráhy, což je důležité pro udržení zdraví organismu a odstranění poškozených buněk.

  4. Regulace hladiny vápníku: Mitochondrie pomáhají regulovat hladinu vápníku v buňce, což je důležité pro různé buněčné procesy (například svalovou kontrakci a neurotransmisi).

IMG_0266.jpeg

  • No labels