Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

  • Lynn Margulisová a endosymbiotická teorie – Americká bioložka, která v 60. letech 20. století popularizovala myšlenku, že mitochondrie a chloroplasty pocházejí z kdysi samostatných bakterií.

  • Molekulární analýzy a genetika – Sekvenování DNA mitochondrií a chloroplastů ukázalo jejich blízkou příbuznost s některými volně žijícími bakteriemi (např. mitochondrie s alfa-proteobakteriemi, chloroplasty s cyanobakteriemi)

  • Fosilní důkazy eukaryotických buněk – Nejstarší známé eukaryotické fosilie pocházejí z období před 1,6–2,1 miliardami let.

Při hledání původu buněk si koncem 19. a v první polovině 20. století badatelé začali všímat, že mitochondrie a chloroplasty, respektive plastidy (chloroplasty jsou pouze jedním z několika typů plastidů), nejsou jen tak obyčejné organely, ale že v sobě možná skrývají mnohem více tajemství a souvisí se vznikem lidské buňky tak, jak ji známe dnes.

Mitochondrie tvoří nedílnou součást buněk u naprosté většiny eukaryotických organismů, ať už se jedná o eukaryota jednobuněčná, či mnohobuněčná. Mitochondrie jsou často nazývány jako továrny energie pro buňky, protože v nich dochází k syntéze ATP (buněčné energetické jednotce). Chloroplasty jsou organely, v nichž probíhá fotosyntéza, a najdeme je v buňkách většiny rostlin, ale též některých dalších fotosyntetizujících eukaryot.

Při zkoumání těchto dvou organel se již tehdy objevily názory, že chloroplasty, a možná i mitochondrie že mitochondrie nejsou obyčejné organely, ale že se do jisté míry jedná o autonomní součást eukaryotických buněk, která vznikla symbiózou s jinými, původně volně žijícími prokaryotickými organismy – pravděpodobně bakteriemi (prokaryotická buňka je mnohem menší i jednodušší než eukaryotická).

V šedesátých letech minulého století začala americká bioložka Lynn Margulisová rozvíjet hypotézu, že jak mitochondrie, tak chloroplasty (a možná i další části eukaryotické buňky) vznikly splynutím původní buňky s prokaryotickými organismy. Molekulárně-biologické přístupy začaly postupně stále jasněji ukazovat, že tato tzv. endosymbiotická teorie by mohla být přece jen správná a že přinejmenším mitochondrie a chloroplasty (u rostlin) skutečně vznikly z původně volně žijících bakterií.

...