...
NADH zůstává v cytoplazmě a je-li v buňce přítomen kyslík, z pyruvátu se odstraní jedna molekula CO2 a dvouhlíkatý zbytek (acetyl), který vznikne, je aktivně transportován do mitochondrií, kde se naváže na jinou látku a vytvoří tzv. acetyl-koenzym A (zkráceně acetyl-CoA), což je klíčový vstupní produkt pro Krebsův cyklus.
Krebsův cyklus
V Krebsově cyklu dochází Krebsův cyklus probíhá v matrix mitochondrie. Dochází při něm k oxidaci acetyl –CoA a při tom se se uvolní další ATP, NADH, FADH₂ a jako vedlejší produkt se uvolňuje CO₂ (oxid uhličitý). Tato fáze produkuje méně ATP než glykolýza. Krebsův cyklus je tedy hlavně klíčovým procesem pro výrobu energetických nosičů (NADH a FADH₂), které se následně používají v elektronovém transportním řetězci k výrobě ATP.
...
Z původního acetylu nakonec zůstanou atomy vodíku s energeticky bohatými elektrony. Ty se navážou na přenašeče vodíku (podobné jako při fotosyntéze, jedním z nich je NADP+ ) a vstupují do závěrečné fáze – dýchacího řetězce.
Dýchací řetězec
Dýchací řetězec probíhá ve vnitřní mitochondriální membráně.
Z atomů vodíku se tedy uvolní energeticky bohaté elektrony, navážou se na přenašeče elektronů (flavoproteiny, koenzym Q, cytochromy). Elektrony pak postupně projdou celou kaskádou přenašečů a postupně ztrácejí energii. Při některých přenosech je energie uvolněná z elektronů, využita k syntéze ATP (viz. oxidativní fosforylace). Nakonec se elektrony a zbytky vodíku (vodíkové protony) spojí s atomy kyslíku a vytvoří molekulu vody (= která je v tomto případě odpadním/vedlejším produktem dýchacího řetězce).
...
Při anaerobní glykolýze vzniknou 2 molekuly ATP. V průběhu Krebsova cyklu a dýchacích řetězců vznikne celkem přibližně 36 molekul ATP. Celkový výtěžek z aerobního štěpení glukózy (cca 38 ATP) je tedy téměř 20krát vyšší než při rozkladu v anaerobních podmínkách.
...