...
Po vzniku specifických tkání a orgánů můžeme sledovat ještě tzv. multipotentní kmenové buňky (dospělé kmenové buňky). Na rozdíl od pluripotentních kmenových buněk, které se mohou diferencovat do téměř všech typů buněk (kromě totipotentních), multipotentní kmenové buňky se obvykle diferencují pouze do specifických typů buněk v rámci určité tkáně. Například hematopoetické kmenové buňky se diferencují do různých typů krvinek, zatímco mesenchymální kmenové buňky mohou vytvářet kostní, chrupavčité nebo tukové buňky.
Unipotentní kmenové buňky jsou schopné produkovat již pouze jediný typ buněk.
Jak embryo roste, kmenové buňky se nadále diferencují a specializují, přičemž se vytvářejí zralé buňky, které plní své specifické funkce.
Během embryonálního vývoje se tedy kmenové buňky mění z totipotentních na pluripotentní a následně na multipotentní, které se diferencují do specifických buněk, což umožňuje vznik kompletního organismu s různými funkcemi a strukturami. Tento proces je řízen komplexními signálními dráhami a interakcemi mezi buňkami.
...
Buněčná signalizace
Buněčnou signalizací rozumíme prostředky, díky kterým mezi sebou buňky vzájemně komunikují. Díky buněčné signalizaci dochází k regulaci vývoje buněk a jejich organizace do tkání, růstu a dělení buněk a také koordinaci buněčných funkcí.
...