...
Informace o vzniku eukaryotických buněk ze kterých jsme my lidi složeni a tzv. endosymbiotické teorii pocházejí z dlouhodobého výzkumu evoluční biologie, paleobiologie a genetiky.
...
Mitochondrie tvoří nedílnou součást buněk u naprosté většiny eukaryotických organismů, ať už se jedná o eukaryota jednobuněčná, či mnohobuněčná. Mitochondrie jsou často nazývány jako továrny energie pro buňky, protože v nich dochází k syntéze ATP (buněčné energetické jednotce). Chloroplasty jsou organely, v nichž probíhá fotosyntéza, a najdeme je v buňkách většiny rostlin (zelených rostlin, ruduch a glaukofytů), ale též některých dalších fotosyntetizujících eukaryot.
...
Pohlcení bakterie s dýchacím řetězcem – Praeukaryotická buňka (pravděpodobně archaebakterie) pohltila proteobakterii, která se časem přeměnila na mitochondrii. To umožnilo buňce efektivněji získávat energii.
Vznik jádra – Membrána kolem DNA se pravděpodobně vytvořila invaginací zanořením a oddělením buněčné membrány, což vedlo k oddělení genetického materiálu od zbytku buňky.
Další endosymbiózy – U rostlinných buněk později došlo k podobnému procesu, kdy byla pohlcena fotosyntetická cyanobakterie, která se přeměnila na chloroplast.
...